تسمه تایم جزو مهمترین اجزای موتور است که وظیفه ی آن تنظیم زمان صحیح باز و بسته شدن سوپاپ ها است و نقش کلیدی در موتور خودرو ایفا می کند. جایگذاری دقیق این تسمه توسط مکانیک نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و اگر این دندانه های تسمه بخوبی در جای خود قرار نداشته باشد، زمان باز بودن سوپاپ ها به هم ریخته و در کار موتور اختلال ایجاد می شود.

در کنار همه ی این ها مهمترین نکته ای که باید به آن توجه کنید، جنس تسمه تایم است. پارگی تسمه تایم می تواند خسارت های بسیار زیادی برای شما به همراه داشته باشد. هنگام پاره شدن تسمه تایم سوپاپ ها با پیستون ها بشدت برخورد می کنند و خسارت بسیار زیادی  مثل کج شدن سوپاپ ها، آسیب رسیدن به سر سیلندر و … در نهایت باز شدن موتور خودرو، برای شما خواهد داشت. بنابراین بهترین کار بازدید دوره ای تسمه تایم و تعویض به موقع آن است. همینطور باکیفیت بودن تسمه تایم موضوع مهمی است که تسمه تایم های با کیفت خیال شما را از این بابت راحت می کند.

تسمه های تایمینگ ساخته شده از مواد HNBR قابلیت تحمل درجه حرارت تا مثبت 160 درجه سلسیوس را دارا هستند، در حالی که اکثر قریب به اتفاق تسمه های موجود در بازار از مواد CR تولید شده اند که در بهترین شرایط، قابلیت تحمل درجه حرارت تا مثبت 90 درجه سلسیوس را دارند،

به همین دلیل است که دیده شده که تسمه تایمینگ بعد از حدود 15 تا 20 هزار کیلومتر ابتدا دچار خشک شدگی و ترک خوردن و بعد دچار پارگی میگردد، در حالی که تسمه های تایمینگ تولید شده با مواد HNBR به راحتی بین 70 تا 80 هزار کیلومتر طول عمر مفید دارند.

با توجه به حرارت بالا در داخل موتور خودرو بدیهی است که تسمه های ساخته شده از مواد CR به هیچ وجه قابلیت رقابت با تسمه های ساخته شده از مواد HNBR را ندارند، و در نهایت موجب صدمه دیدن موتور خودرو و وارد امدن زیان به صاحبان آن را فراهم می کنند.

4 پاسخ

 1. عصرتون بخير
  توضيحاتتون در مورد جنس و مواد تسمه تايم عالي بود .
  سپاسگذارم
  من مشتري هميشگيتون ميشم

 2. سلام
  مثل پاور گریپ اگر جنس HNBR باشه ملاک تعویض رو ۶۰ هزار کیلومتر بگیریم یا ۴ سال؟
  هر کسی چیزی میگه
  مثلا ساندرو مدل ۹۶ که ۵۰ هزار کارکرده
  تسمش عوض بشه یا نشه؟

  1. با سلام و تشکر از سوال خوبی که پرسیدید

   هردو ملاک هست و هرکدام زودتر سر رسید تسمه تایم باید تعویض شود

   البته توضیه ما تعویض هر 3 سال یا 60 هزارکیلومتر هست
   فارق از جنس تسمه
   چون دربرابر هزینه های خرابی تسمه تایم هزینه تعویض آن اندک هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *