یکی از رایج‌ترین خرابی‌های ماشین از کار افتادن تسمه دینام است. تسمه دینام خودرو با نام‌های تسمه کولر و تسمه هیدرولیک نیز بین رانندگان و تعمیرکاران شناخته می‌شود. خرابی تسمه دینام معمولاً به دلایلی همچون چرب شدن یا خشک شدن زیاد، ساییدگی و پارگی اتفاق می‌افتد.

در این مقاله ما ابتدا با تعریف و کار تسمه دینام آشنا می‌شویم، سپس علایم خرابی تسمه دینام را بررسی می‌کنیم . در نهایت چند پیشنهاد برای جلوگیری از خرابی و تعمیر تسمه دینام به شما می‌دهیم. پیشنهاد می‌کنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید و این اطلاعات ارزشمند را از دست ندهید.

تسمه دینام چیست و چه وظیفه‌ای در خودرو دارد؟

تسمه دینام از یک تسمه، هرزگرد و تسمه سفت کن تشکیل‌شده است. این تسمه وظیفه انتقال نیروی تولید شده موتور به دینام، واتر پمپ، تهویه هوا و پمپ فرمان هیدرولیک ماشین را بر عهده دارد و با استفاده از قدرت دورانی که موتور ایجاد می‌کند تمام قطعات نام‌برده را به حرکت وامی‌دارد.

فروش نقدی خودرو کارویترین

زمانی که شما کلید را در سوییچ می‌چرخانید و پیشرانه روشن می‌شود، یک میل‌لنگ به چرخش درمی‌آید که همین چرخیدن باعث به کار افتادن تسمه دینام می‌شود. تسمه دینام به‌عنوان یک واسط نیروی تولید شده را به قطعات مهم خودرو منتقل می‌کند.

در زمانی که تسمه کولر یا دینام آسیب ببیند فشار زیادی بر روی موتور وارد می‌شود و از طرف دیگر ممکن است حتی خودرو روشن هم نشود.

تأثیرات خرابی تسمه دینام بر خودرو؛ ۵ علامت برای تعویض تسمه دینام

در صورت خرابی تسمه کولر یا همان دینام اتومبیل شما متحمل فشار زیادی می‌شود. چون از یک طرف واترپمپ موتور به‌خوبی کار نمی‌کند و از طرف دیگر سیستم تهیه نیز با مشکل مواجه می‌شود.

همچنین ممکن است کنترل کردن و راندن خودرو نیز با مشکل مواجه شود چون پمپ فرمان هیدرولیکی دیگر کار نمی کند. در ادامه مقاله ۵ علامت خرابی تسمه دینام را با هم بررسی می‌کنیم. علائمی که نشان از به سر رسیدن عمر تسمه هیدرولیک دارند و باید به فکر تعویض آن باشید.

۱- از کاپوت صدای جیر جیر می‌آید

اگر در زمان راندن خودرو، صدایی شبیه به صدای جیر جیر شنیدید در اولین اقدام ماشین را به تعمیرگاه برسانید. تسمه دینام که در حال ساییده شدن باشد، صدای جیر جیر می‌دهد که ممکن است به علت خرابی و اتمام تاریخ‌مصرف باشد.

همچنین ممکن است تسمه کمی در جای خود جا به جا شده باشد در این صورت کافی است تسمه به حالت اول باز برگردد.

خرید نقدی ماشین

۲- فرمان سفت شده و کولر سرد نمی‌کند

خرابی تسمه دینام موجب دشوار شدن کنترل ماشین می‌شود. فرمان‌های هیدرولیک به نرمی و فرمان پذیری بالا مشهور هستند. اگر فرمان خودرو شما سفت شده و به‌سختی می‌توانید آن را حرکت دهید، به احتمال زیاد با مشکلی اساسی در تسمه دینام مواجه هستید. اگر سرمای کولر به اندازه معمول نیست و یا اصلاً کولر کار نمی‌کند ممکن است علت خرابی تسمه هیدرولیکی باشد.

خرابی تسمه دینام

۳- دور موتور به سرعت بالا رفته و خودرو داغ می‌کند

در زمان احتراق و حرکت خودرو گرمای زیادی در اطراف موتور ایجاد می‌شود. اگر دیدید که دور موتور بدون هیچ علتی در حالا بالا رفتن است و حس گرمای زیادی درون کاپوت کردید، بهتراست سری به تسمه دینام بزنید.

به‌شدت توصیه می‌کنیم در این حالت به رانندگی ادامه ندهید. گرم شدن بیش از اندازه موتور ممکن است فشار زیادی را بر آن وارد می‌کند.

۴- تسمه پاره یا ترک‌خورده است

ممکن است خیلی اتفاقی در حال بازرسی اجزای فنی متوجه پاره شدن یا ترک خوردن تسمه دینام شوید. به سادگی از روی این مسئله عبور نکنید.

در صورت پارگی یا حتی خراشیدگی، تسمه هیدرولیکی نمی‌تواند تمام نیرویی که موتور تولید می‌کند را به سایر اجزای داخل کاپوت منتقل کند.

تعمیر خرابی تسمه دینام

۵- روشن شدن چراغ باتری یک هشدار جدی برای تعویض تسمه دینام است

اگر در حین رانندگی چراغ باتری روشن شد به رانندگی ادامه ندهید و در اولین فرصت خود را به تعمیرکار برسانید. باتری خودرو تمام برق و انرژی ماشین را تأمین می‌کند. قطعاتی مثل چراغ‌ها، ضبط و شارژر فندکی همه از نیروی باتری استفاده می‌کنند.

خرابی تسمه دینام ماشین

جالب است بدانید یکی از وظایف تسمه دینام چرخاندن قطعه دینام و انتقال انرژی آن به باتری است. به همین دلیل در صورت خرابی تسمه دینام باتری به خوبی کار نخواهد کرد.

طول عمر و زمان تعویض تسمه دینام چقدر است؟

طول عمر تسمه دینام وابسته به موادی است که تسمه از آن ساخته شده است. هرچقدر این مواد باکیفیت و گران‌تر باشند عمر تسمه دینام بیشتر است. در حقیقت یک قرارداد نانوشته بین تعمیرکاران و رانندگان وجود دارد که بعد از طی کردن ۸۰ هزار کیلومترمربع تسمه تایم باید تعویض شود. البته این عدد متعلق به خودروهای قدیمی است و در اتومبیل‌های جدیدی مثل ۲۰۶ sd که از مواد EPDM استفاده می‌کنند، این عدد دو برابر شده و به ۱۵۰ هزار کیلومتر رسیده است.

فروش اینترنتی خودرو در کارویترین

چند پیشنهاد و راهکار پایانی برای جلوگیری از خرابی تسمه دینام

پیش از آنکه چند راهکار ساده برای جلوگیری از خرابی تسمه را با هم بررسی کنیم باید یک نکته را یادآوری کرد. خرابی تسمه صرفاً مربوط به ماشین‌های ایرانی یا ارزان‌قیمت نیست. حتی در صورت استفاده از خودرویی مثل برلیانس h220 استفاده از راهکارهایی که بیان می‌کنیم به کار می‌آید. پیشنهادات برای جلوگیری از خرابی تسمه تایم را فهرست‌وار با هم مرور می‌کنیم:

یک پاسخ

  1. سلام قربان تو خودرو اچ سی کراس دوتسمه وجود دارد،تسمه دینام که شماره 855هست و خیلی کوچکتر از تسمه کولر وهیدرولیکه وشما ره دومی1218هست،خواهشا به این موضوع هم اشاره کنید تا اشتباهی کسی نخره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *